Bankadan Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Kartı Alabilir mi? 

0 1

Merak edilen bankadan kırmızı kalem yiyene kredi kartı alabilir mi sorusu önemli bir konudur. Kırmızı kalem, kara liste olarak da bilinen icralık banka borçlarını ifade etmektedir. Güncellemeleri de takip ederek kara liste gelişmelerinden yararlanabilirsiniz. 

Kırmızı Kalemi Olanlar Neden Kredi Kartı Alamıyor?

Bankalar icralık durumdaki müşteri borçlarını riskli görerek kredi kartı gibi hizmetleri vermemektedir. Genellikle her banka bu politikayı sürdürmekle beraber Ekim 2022 ‘de çıkan haberler yeniliklerin olabileceğini de söylemektedir.  Bazı bankaların da icralık duruma rağmen yetim aylığı, Toki başvurusu yapma gibi nedenlerle kredi kartı verebildiği bilinmektedir.

Bankalar gelir konusunda düzenli bir maaş garantisini gördüklerinde, sosyal destek proje başvurusu yapanlarda kart avantajı sağlayabilmektedir. Kesin olmamakla beraber icralık borcunuz varken düzenli olarak ek gelir gösterdiğinizde banka bunu değerlendirebilmektedir.  Devamlı kullandığınız bir hesap ve başka bankalara dağılmış krediniz vs. yoksa denemenizde fayda olacaktır.

Kefille Kredi Kartı  

Bankalar kredi kartı başvurularında kefil talep edebilmektedir. Bazen de bir araç veya gayrimenkul ipoteği kredi kartı limitlerine göre işe yarayabilir.

Kırmızı Kalem Durumundan Nasıl Çıkılır?

Bankalarınızla kredi kartı yapılandırma konusunda görüşerek borç kapama kredilerine odaklanabilirsiniz. Var olan borcunuzu ne kadar erken kapatırsanız elde edeceğiniz sonuçlar da o kadar memnun edici olabilir. Kırmızı kalem durumundan çıkaran afları takip etmeniz ek avantaj sağlayacaktır. Belirli dönemlerde sicil affı koşulları haberlerde görülebilmektedir.

Emekliler Kırmızı Kalemden Etkileniyor

Emeklilik döneminde icralık borcu olanlara banka zaten kesinti olduğu için sıcak bakarak kredi kartı verebilmektedir.  Göreceli bilgi olmakla beraber emekli maaşı alan kişilerin bankalarına başvuru yaparken şanslarını denemeleri önerilir.  Bu durumun her zaman aynı olmayacağını da belirtmek gerekiyor. 

Kara Listeye Girmemek

Bankalarla ödeme planlamanızı düzenli olarak iyi yönde sürdürmeli ve borcunuzu en kısa sürede kapatmaya odaklanmalısınız.   Kara listeye girmemek için kredi kartı veya kredi yapılandırma çözümlerini iyi değerlendirmeniz gerekecektir.

Borçlarınızı ödeyemeyeceğinizi düşündüğünüzde 90 güne kadar yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Kredi kartınızın taksitli ödemeleri, erteleme kampanyaları, nakit avansla borç kapama gibi alternatiflerine bakılabilir. Bankadan kırmızı kalem yiyene kredi kartı alabilir mi sorusu genelde hayır şeklinde özetlenebilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.