Fincan Kulp Formasyonu Ne Anlama Gelir?

0 3

Teknik analiz kapsamında kullanılan sorulardan biri olan ‘ Fincan kulp formasyonu ne anlama gelir? ‘ sorusunu cevaplandırmak için yatırım uzmanlarının tavsiyelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda fincan kulp formasyonu bir yatırım tavsiyesi şeklinde değerlendirilebilir. Çünkü bu oluşurum yatırımcılara fiyatın düşüş aşamasına mı geçeceğinin yoksa yükseliş trendine mi uyum sağlayacağının saptamasını yapmasına yardımcı olur. 

Görünüş olarak grafikteki fiyatların fincan ve kulp şeklinde olmaları bu ismimle anılmalarına neden olmuştur. Grafikte tabanı hafif düz şekilde gelip keskin bir açı yapmayan geniş bir ‘ u ‘ şekli bulunmaktadır. Bu geniş ‘ u ‘ şekli fincan olarak adlandırılır. Fincanın hemen yanında oranı fincana göre 1/3 olan aynı şekilde bir geniş ‘ u ‘ daha bulunmaktadır. Bu da fincanın yüksekliğine göre daha küçük olması ve görüntüsünden dolayı fincanın kulpu olarak adlandırılır. 

Yatırım uzmanları ve uzman grafikçilere göre fincan kulp formasyonu sonrası fincanın çukurunun düşüklüğü kadar bir yükseliş beklenmektedir. Bunun gerçekleşmesi için de fincan tabanının hafif düz gelmesi gerekmekte ve kesinlikle keskin ve dik bir eğri yapmaması gerekmektedir. Aksi takdirde formasyon kuralları gerçekleşmemiş olur ve yatırımcılar yanlış bir uygulama yaparak zarara uğrayabilirler. Bu nedenle şekil ile ilgili dikkatli olunmalıdır.

Fincan Kulp Formasyonu Kuralları Nelerdir?

Forex gibi yatırım sitelerinde her formasyon için kurallar bulunur. Bu kurallar yatırımcıların zarara uğramasını önlenmek için formasyonun tam geçerli olması adına konmuştur. Bu nedenle fincan ve kulp formasyonunun da çok basit birkaç kuralı mevcuttur. Buna göre;

  1. Fincan ve kulp formasyonu başlamadan önce gözle görülür ve geçerli bir yükseliş trendi gerçekleşmiş olmalıdır.
  2. Sözü edilen yükseliş trendi boyut olarak kupanın çukur kısmında %50 fazla etki alanı oluşturmuş olmalıdır.
  3. Kulpun fincan ile olan boşluğu arasındaki mesafe fincan yüksekliğinden %50 kadar az olmalıdır.

Bu kurallar grafikte görülür şekilde var ise fincan kulp formasyonu varlığından söz edilebilir. Buna göre de yatırımcılar olan ‘ Fincan kulp formasyonu ne anlama gelir? ‘ sorusunun cevabına istinaden yatırımlarını düzenleyebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.