İnternetten Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

0 3

Günümüzde herkesin fotoğraf makineleri ve cep telefonları gibi dijital ürünlere, fazlasıyla merakı vardır. Fakat bu durum, herkesin profesyonel fotoğrafçı olması anlamına gelmemektedir. İnternetten fotoğraf satarak para kazanmak için fotoğraf çekmeye devam edip kendinizi geliştirmek gerekir. Fotoğraf çekerek para kazanmak için sizlere rehber olabilecek bazı güvenilir platformları kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden fotoğraf satmak için kendi fotoğrafınızda dahil, stok fotoğraf aradığınız siteleri kullanarak kazanç sağlayabilirsiniz. Bu platformların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz; Free Digital Photos, Smugmug, Dreamstime, Bigstock, iStock by Getty Images, Adobe Stock gibi platformlar, size bir çok fotoğraf satma ve daha fazla kişilere ulaşabilmek için imkanlar sunmaktadır. Fakat bazı kişisel verileri koruma kapsamına ilişkin platformların buna izin vermeyeceğini de göz önünde bulundurmalı ve yayın hakkı ile ilgili şartname, sorun yaşamamak için mutlaka okunmalıdır.

Fotoğraf Satmak İçin Siteleri Kullanmanın Artı Ve Eksileri

 

Fotoğraf satmanın olumlu yanları diye düşünüldüğünde ilk başta, finansal kısımlar ile ilgili işleri kolaylaştırmak olacaktır. Ödeme alacak mıyım? gibi konularda endişe duymanıza gerek kalmayacaktır. Fotoğraflarda, satış yapıldığında kazancınız olan kar payınızı kolayca hesabınıza aktarabilirsiniz. Stok fotoğraf sitelerini tercih etmek, masraf yapmanıza gerek kalmadan fotoğraflarınızı gören kişi sayılarını artırmak, görünürlüğünüze ve farkedilmenize kolaylık sağlayacaktır. Kazancınızı arttırmak ve birden fazla platforma kaydolmakta işinize yarayacaktır. Fotoğraf satmanın eksilerine değinecek olursak, platformlara göre para kazancı durumu da değişecektir. Dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri de mal ve hizmetin belirli bir zaman içinde ücret karşılığında sunarak, hizmet fiyatının belirlenmesi ve değerinin oluşmasıdır.

Stok Fotoğraf Nedir?

Stok fotoğraf, lisans ve telif hakkı bulunan ve birçok kategorisi olan fotoğraflara denilmektedir. Stok Fotoğraf kategorileri nelerdir diye düşünüldüğünde örnek olarak; macera, konsept, fikir, manzara, eğitim ve soyut fotoğraflar ile arka plan fotoğrafları vermek mümkündür. İnternetten fotoğraf satarak para kazanmak için, bu kategorilere sahip stok fotoğraf sitelerini ziyaret ederek kendinizi geliştirebileceğiniz kategoriyi belirleyerek, geliştikçe daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Stok fotoğraf modeli olan Macrostock, özel stok fotoğraflarına sahip yüksek fiyatlıdır. Midstock, makro stok ve mikro stok arasında bulunan kategori ise bu iki stok fotoğrafın ortalama fiyat oranını kapsamaktadır. Microstock düşük fiyatlı geniş kapsamlı stok fotoğrafları sunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.