Podcast Yaparak Para Kazandıracak 5 Yöntem

Podcast yaparak para kazanın

0 2

Klasik, radyo formatı ve günümüz modern kayıt sistemlerinin birleşimi olarak tanımlamanın mümkün olduğu Podcast ile para kazanma yöntemleri neler olabilir? Daha teknik ve güncel tanımıyla Podcast, online sistemde hazırlanmış ya da sonradan internete aktarılmış ses yayınlarıdır. Görsel yani videolu içeriklere alternatif olarak oldukça etkili bir etkileşim yoludur. Yeni bir sistem ve trend gibi gözükse de ilk podcast yayını 2004 yılında yapılmıştır. Günümüzde ise tekrardan popüler ve aktif kullanılır hale gelmiştir. Kayıt tuşuna basıp kaydınızı bir sosyal medya ve web ortamında yayınlamadan önce bilmek gereken noktalar bulunmaktadır. Buna bağlı olarakta podcast ile para kazanmanın yolları da merak edilen bir konu durumundadır.

Podcast İle Para Kazanmanın Yolları

Podcastinizi kazanca çevirmenin birçok yolu bulunmaktadır. Tabi bu yolların büyük bölümü yeni başlayan kişilerden çok podcast konusunda ilerleme sağlamış bir kitlesi olan kişilere daha uygundur. Temel olarak, belirli konularda ses kaydınızı alıp, bu kaydı belirli platformlarda yayınlayıp bundan para kazanmaktır. Ama bu kadar basit değildir tabii ki de. Birçok detayı ve incelikleri mevcuttur. Podcast ile para kazanmak için 5 yöntem şu şekildedir;

  1. Reklam & Sponsor: En çok dinlenen podcastlere bakıldığında, birçok reklamın yani sponsor reklamının bulunduğunu görürüz. Kitlelerin takip ettiği ve doğal olarak saygı duyulan bir podcast yayınına sahipseniz büyük ya da küçük, sponsorlardan teklif alma olasılığınız muhtemel olacaktır. Teklif almasanız bile siz dinlenme oranlarınızı artırıp bu oranların verilerini de yanınıza alıp sponsor arayışına girebilirsiniz. Bu da kazanç demektir.
  1. Doğal Reklam: Podcast yapmak, siteler ve çeşitli uygulamalarla olmaktadır. Doğal olarak bu site ve uygulamaların içine doğal reklamlar alınabilmektedir. Podcast dinlerken dinleyicilerin karşısına çıkan reklamlar sayesinde podcast sahipleri belli paylar alabilmektedir.
  1. Abonelikler: Podcast yayını yapanların çoğu, bu işi yapan aracı firmalar üzerinden abonelik satışı da yapabilmektedir. Youtube üzerinden podcast yayınlar yapan kişiler de ücretli üyelik butonunu aktif ederek, bu şekilde gelir sağlayabilmektedir. 
  1. Satış Ortaklıkları: Bir diğer yöntem de ürün satışı yapan firmalarla satış ortaklıkları yapmaktır. Podcastlerinizde ortak olduğunuz firmanın ürünlerinin reklamlarını yapabilir ve satışlarına ortak olabilirsiniz. Anlaştığınız firma size link gönderir ve yaptığınız satışlardan komisyon bedeli kazanırsınız.
  1. Sitenize Podcast Ekleme: Podcast ile para kazanma yöntemleri arasında son olarak, mevcutta bir siteye sahipseniz, siteye podcastleri ekleyebilirsiniz. Önce youtube da yayınlar ardından linkini sitenize gömebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.