Şahıs Şirketi Kurma Maliyeti

0 4

E-ticaret ve home ofis işler yapmak isteyenlerin, özellikle son dönemlerde tercih ettiği şahıs şirketi kurma fikri popüler bir hale gelmiştir. Şahıs şirketi kurma maliyeti nedir konusuna gelmeden önce şahıs şirketi nedir, nasıl kurulur, neler gereklidir gibi konuları anlatmak gerekir.  şahıs şirketleri tüzel kişiliğe sahip, sahibinin sorumlulukları limitsiz olan bir şirket çeşididir. Az bilinen bir durum olsa da ortaklık ile de kurulabilmektedir ancak temelde tek kişinin kurduğu bir şirkettir. Şahıs şirketleri ticari kanuna göre kollektif, komandit ve adi olmak üzere üç tiptedir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Neler Gereklidir?

Şahıs şirketi kurmak için bir tam gün uğraşmak yeterli olacaktır. Çok uzun süreli bir kurulum süreci yoktur. Şahıs şirketi kurmak için neler gereklidir sorusunun cevabı; kimlik kopyası, kira belgesi ya da tapu belgesi kopyası, 2 vesikalık, imza beyannamesi ve ikametgah belgesidir. Şahıs şirketi nasıl kurulur konusuna gelince; belgeleri topladıktan sonra ilk gidilecek yer vergi dairesidir. Bizzat kendiniz teslim edebilirsiniz ya da mali müşavire vekalet verip kuruluşu yapmasını isteyebilirsiniz. Vergi dairesi yetkilileri denetleme ve değerlendirmeleri yaparlar ve birkaç gün içinde kuruluş onayını verirler.

Şahıs Şirketi Maliyeti Ne Kadardır?

Şahıs şirketi kurmak için harcanması gereken maliyet, diğer şirket kurulumlarına göre çok daha uygun olmaktadır. Ortalama maliyet 600 TL civarındadır. Bu bütçenin dağılımı ise şu şekildedir; İmza sirküleri için 136 TL, defter beyan ve kuruluş kaydı için 300 TL, damga vergisi için 32 TL ve muhasebeci vekaletname belgesi için 152 TL. Eğer şirket dahilinde bir de çalışan olacak ise bu durumda bir de SGK kaydı eklenecektir. SGK kaydı bedeli de bu da 200 TL civarındadır. Zorunlu yazarkasa istenen bir sektörde şirket kuruluyor ise, bu durumda 1000 TL civarında bir maliyet daha eklenmiş olacaktır. Tabi sektöre, çalışan sayısına, iş hacmine, ilgili odalara üyelik durumuna göre maliyet doğal olarak değişecektir.

Sonuç olarak, gerekli temel belgeleri hazırlayıp, ilgili yerlere başvuruları yapıp, ortalama yukarıdaki şahıs şirketi kurma maliyeti gibi miktarı harcayarak bir şahıs şirketine sahip olabilirsiniz.  

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.